Lipidháztartás vizsgálata
Az orvosbiológiai kutatások az elmúlt évtizedekben nyomon követéses (prospektív) vizsgálatokban keresték a választ arra, milyen laboratóriumi eltérések mutatkoznak azoknál, akiknél a későbbiekben érelmeszesedés, és ennek következtében szív- és érrendszeri betegségek alakulnak ki. Azon személyek esetében, akiknél ezek az elváltozások kialakulnak, a tünetek megjelenése előtt évekkel, esetleg évtizeddel emelkedett a c-reaktív protein (CRP, akut fázis fehérje), a metilmalonsav, a homocisztein, az összkoleszterin, az LDL koleszterin, a triglicerid stb.
A koleszterin önmagában azonban nem tekinthető a felsorolt megbetegedések kialakulásáért felelős vegyületnek. A koleszterin a szervezetet felépítő alapvető vegyületek egyike, a sejtmembrán alkotója, ezenkívül a nemi hormonok szerkezetének alapja mindkét nemben (ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron, androsztén-dion stb.), a mellékvesekéreg ásványi sókat és cukoranyagcserét szabályozó hormonjainak az alapanyaga (aldoszteron, kortizol stb.), az emésztésben fontos szerepet betöltő epesavak alkotója, a D-vitamin szerkezeti váza.
A vérben keringő koleszterintípusok az őket szállító fehérjék (apolipoproteinek) alapján különíthetők el (LDL, HDL, VLDL), de ezen túl nem elkülöníthetőek a forrás alapján (tehát a táplálékból származó és a belsőleg képződő koleszterin teljesen egyforma). Az érelmeszesedés kialakulása szempontjából azonban a szervezet belső anyagcseréje kapcsán képződő vagy átalakuló koleszterin a jelentős, ezért a laboratóriumi mérés előtt célszerű 72 órás zsírmentes diétát tartani.
A közelmúlt vizsgálatai rávilágítottak arra az összefüggésre, ami az aktivált B12-vitamin, a metil-malonsav, a homocisztein-szint és a koleszterinszintek között van. Ha alacsony az aktivált B12-vitamin szintje (holo-transzkobalamin, HTC), akkor az ametilmalonsav-, a homocisztein- és végső soron az összkoleszterinszintek emelkedett értéket mutatnak.
A koleszterin, illetve a hiperlipidémia minden fajtáját az aktivált B12-szint emelésével javítani lehet abban az esetben, ha ez az anyag csökkent vagy hiányzik a szabályozásból. Az aktivált B12-szintet (HTC) az intézményünkkel együttműködő laboratórium rutinszerűen méri. Ha a HTC alacsony, akkor jelentős mennyiségű B12-vitamin szájon át történő adagolásával 2-3 hét alatt megemelhető a szint, ennek következtében a metilmalonsav csökken, aminek eredményeként a homocisztein-szint is lecsökken, és végül a lipidek normalizálódnak.
A Versys Clinics – Labordiagnosztikai Központban a lipidháztartás következő paramétereinek vizsgálata érhető el:
- összkoleszterin,
- LDL-koleszterin,
- HDL-koleszterin,
- triglicerid,
- holo-transzkobalamin.
Az esetlegesen szükséges fokozott B12-vitamin-bevitel tekintetében szakértő tanácsot adunk.